Poranek wielu osobom kojarzy się z kubkiem aromatycznej kawy. Są jednak osoby, które dużo bardziej doceniają zapach i smak herbaty. Nic w tym dziwnego, ponieważ wachlarz możliwości smakowych, jakie znajdujemy, chociażby na sklepowych pułkach, zapiera dech w piersi. Zastanawiałeś się kiedyś, co znajduje się w tym napoju, że pobudza ludzki organizm? W kawie oczywiście mamy kofeinę, natomiast w herbacie podobne działanie zawdzięczamy teinie, o której Kawiarnia Rzeszów opowie więcej w dzisiejszym artykule.

Teina – co to jest?

Teina to substancja naturalna pozyskiwana z liści krzewu herbacianego. Jej stężenie różni się w napoju w zależności od części rośliny, z której produkowany jest napar. Duże znaczenie ma również rodzaj herbaty, warunki uprawy oraz czas i sposób parzenia.

Teina znajduje się w herbacie, kofeina w kawie, a mateina w yerba mate – różni je jednak tylko nazwa oraz to, jak szybko odczuwamy ich działanie. Wszyscy wiemy, że już niewielka dawka kofeiny działa niemal natychmiast, jednak krótkotrwale. Z kolei w przypadku herbaty jest odwrotnie, ponieważ posiada ona postać mieszaniny kwasów organicznych oraz soli kofeiny. To sprawia, że trudniej się wchłania i wolniej działa. Oznacza to, że po wypiciu filiżanki herbaty na działanie teiny trzeba poczekać około godziny. Jako rekompensatę można przyjąć jej dłuższe utrzymanie się w organizmie, wynoszące aż 4 godziny.

Warto również dodać, że teina w stanie stałym wygląda jak biały proszek i dobrze rozpuszcza się w wodzie. Co więcej, uznawana jest za jedną z najpopularniejszych substancji psychoaktywnych na świecie, którą można dostać legalnie.

Kawiarnia Rzeszów o prozdrowotnych właściwościach teiny

Teina to nieodłączny składnik herbaty. Jej picie we właściwych ilościach wpływa korzystnie na ludzki organizm. Oczywiście główną rolą jest pobudzanie i stymulowanie układu nerwowego, co wpływa na poprawę pamięci, zmniejszenie uczucia zmęczenia oraz stresu. Regularne jej spożywanie pozytywnie wpływa na koncentrację, wspomagając proces uczenia się czy zapamiętywania.

Teina poprawia również pracę układu pokarmowego przez wydzielanie się soków trawiennych. W odróżnieniu od kofeiny wchłania się powoli, ale dłuższy czas, przez co usprawnia wentylację płuc. Teina działa również moczopędnie, więc osoby zmagające się z kamicą nerkową powinny przyjmować ja regularnie.

Osoby będące na diecie twierdzą, że zawarte w herbacie związki mn. teina, przyspieszają proces przemiany materii.

Kawiarnia Rzeszów o ciekawostce dotyczącej herbaty

Niewiele osób wie, że herbata czerwona jest najbardziej pobudzająca, ponieważ zawiera najwięcej teiny. Na drugim miejscu plasuje się biała i czarna, a następnie zielona. Są w sprzedaży również herbaty niezawierające teiny wcale np. napar z czerwonokrzewu.

Le petit cafe zaprasza na pyszną herbatę

Teina w herbacie pobudza nas o poranku. Pijemy ją jednak przez cały dzień, ponieważ jej smak i zapach działa na nasze zmysły niczym balsam na skórę. Chcąc wypić aromatyczną filiżankę dobrego napoju, zapraszamy do kawiarni w Rzeszowie. Tutaj nie tylko wybijesz dobrą herbatę, ale także zjesz świeże pieczywo i słodkie wypieki. Mamy też coś dla osób, które wolą napoje niepobudzające, otóż w ofercie posiadamy herbaty bez teiny np. rooibos, miętę oraz susz owocowy. W Le petit reve masz duży wybór napoi oraz smakołyków idealnych na każdą porę dnia czy nastrój. Zielona, biała, czarna, niebieska? A Ty którą herbatę wybierzesz?