Są w naszym otoczeniu osoby, które nie wyobrażają sobie porannej rutyny bez kubka aromatycznej kawy o poranku. Większość z nich nie ma czasu lub odpowiedniego sprzętu, by przyrządzić ją samodzielnie w domu, dlatego po drodze do pracy wstępuje do kawiarni w Rzeszowie. Ale czy wiesz, że kawa nie tylko pomaga nam poczuć energię, ale również dzięki zawartej w niej kofeinie działa korzystnie na nasze zdrowie?

Kofeina – czym jest i jak działa?

Kofeina to biała, bezwonna, gorzka, pobudzająca substancja, występująca naturalnie w orzechach, nasionach i liściach ponad 60 roślin. 

Do najpopularniejszych źródeł kofeiny kawiarnia w Rzeszowie zalicza:

  • ziarna kawy,
  • liście herbaty,
  • kakao,
  • orzechy kola.

Większość osób każdego dnia spożywa kofeinę w postaci kawy lub herbaty. Najczęściej sięgamy po nią, by zapobiec senności lub zwiększyć koncentrację. Kofeinę można również znaleźć w różnych napojach energetycznych oraz niektórych produktach spożywczych, a nawet lekach np. przeciwbólowych.

Stosuje się ją ze względu na korzystny wpływ na nasz organizm. Działa jako środek pobudzający, co można odczuć już po wypiciu jednej małej filiżanki kawy. Kofeina stymuluje mózg poprzez blokowanie neuroprzekaźnika zwanego adenozyną. Sprawia, że nasze ciało wolniej się męczy, a umysł staje się czujny i gotowy do intensywnej pracy. Ze względu na wszystkie właściwości kofeiny często klasyfikuje się ją jako narkotyk psychoaktywny. Ciężko więc niektóry osobom zrozumieć, w jaki sposób działa ona korzystnie na nasze zdrowie.

Jak długo kofeina zostaje w naszym organizmie?

Kawiarnia w Rzeszowie otwierana jest o godzinie ósmej, więc przyjmijmy, że jesteś tam o 8.15. Wypicie kawy, by w spokoju się nią delektować, zajmuje Ci 5 min. Oznacza to, że już o 8.30 Twoja ciało i mózg odczują pierwsze efekty działania kofeiny. Maksymalny poziom osiąga ona w ciągu 30-60 minut. Oznacza to, że w szybkim czasie zyskasz dodatkową dawkę energii, która może utrzymać się nawet przez 5 godzin. Wszystko jednak zależy od tego, jak długo kofeina pozostanie w organizmie. Wpływa na to jednak wiele czynników, zależnych od indywidualnych potrzeb.

Sprawdź, w czym może Ci pomóc napój bogów

Wiele osób uważa, że kofeina to narkotyk, który uzależnia tak samo, jak alkohol. Jest w tym nieco prawdy, jeśli ktoś pije kilka kaw dziennie i nie potrafi bez nich przeżyć. Ostatecznie jednak jest to raczej pobudzacz energii, pozwalający w pozytywny sposób wejść w nowy dzień. Spożywanie kofeiny ma wiele korzyści, a oto kilka z nich:

  • poprawa nastroju i funkcjonowanie mózgu,
  • zwiększona wytrzymałość,
  • poprawa koncentracji i pamięci,
  • ochrona przed chorobami serca oraz cukrzycą,
  • kontrola wagi ciała,
  • zdrowsza skóra.

Kawiarnia Rzeszów – zajrzyj do nas na pyszną kawę

W Le petit reve już od progu czuć aromat świeżo mielonej kawy, który przyciąga niczym magnez. Jeśli potrzebujesz zdrowej dawki kofeiny o poranku lub szukasz przytulnego miejsca, w którym mógłbyś spotkać się ze znajomymi, to jesteś pod właściwym adresem. Co więcej, w kawiarni w Rzeszowie nie tylko wypijesz pyszną kawę z kardamonem, ale również zjesz prawdziwe francuskie wypieki, takie jak: croissanty czy brioche.