Chleb to produkt, który gości na naszych stołach od tysiącleci. Chociaż wiele osób zaczyna go unikać ze względów zdrowotnych, to nadal jest to jeden z podstawowych produktów w naszej diecie. W tym artykule przyjrzymy się mitom dotyczącym chleba i pieczywa oraz omówimy, jakie rodzaje chleba można uznać za najzdrowsze.

Mit 1 – chleb tuczy

Pierwszy mit dotyczący chleba to przekonanie, że jest on tuczący i powinien być całkowicie wyeliminowany z diety. Faktycznie ma on stosunkowo niską zawartość niektórych składników odżywczych w porównaniu z innymi produktami, takimi jak owoce czy warzywa. Chleb pszenny, który najczęściej spożywamy, jest bogaty w kalorie i węglowodany, ale ma niską zawartość białka, tłuszczu, błonnika, witamin oraz minerałów. Jednak profil składników odżywczych może się znacznie różnić w przypadku różnych rodzajów pieczywa.

Oczywiście spożywanie chleba w nadmiarze nie jest zdrowe, jednak w przypadku odchudzania większe znaczenie mają dodatki, które kładziemy na kanapkę. Zminimalizuj spożywanie masła, sera oraz tłustych wędlin. Postaw natomiast na twaróg, chudą szynkę i warzywa.

Pamiętaj, że chleb jest cenny w witaminy z grupy B oraz minerały. Jeśli nie ma takiej potrzeby, nie rezygnuj z niego.

Mit 2 – biały chleb zły, ciemny dobry

Piekarnia w Rzeszowie już niejednokrotnie słyszała, że Klienci uważają białe pieczywo za gorsze, powodujące wzrost masy ciała. Oczywiście ciemny chleb, mając na myśli razowy, uchodzi za dobry i warty polecania. Często zalecają go dietetycy. Nie chodzi tutaj jednak o jego wartość kaloryczną, ale o niższy ładunek glikemiczny i wyższą zawartość sycącego błonnika.

Przykład:

  • chleb pszenny – w 100 g ma 247 kcal, a jedna kromka 65 kcal.
  • chleb żytni razowy – w 100 g ma 229 kcal, a jednak kromka 79 kcal.

Patrząc na powyższe wyniki, nasuwa się wniosek, że zamieniając 2 kromki pszennego chleba na żytni razowy, z pewnością nie schudniesz. W takim razie, o co tutaj chodzi?

Jak już wspomnieliśmy, pieczywo żytnie razowe ma niższy ładunek glikemiczny i wyższą zawartość błonnika. Oznacza to, że po spożyciu na śniadanie chleba pszennego prawdopodobnie szybciej zrobisz się głodny i sięgniesz po kolejny posiłek lub przekąskę. Chleb żytnio razowy jest bardziej sycący, dlatego poleca się go osobom na diecie.

Mit 3 – chleb bezglutenowy jest zdrowszy

Chleb zawiera gluten, czyli specyficzny rodzaj białka, który pomaga w wyrastaniu ciasta, nadając mu elastyczną strukturę. Chociaż większość ludzi łatwo trawi gluten, niektórzy go nie tolerują. Przykładowo, celiakia jest chorobą autoimmunologiczną, w której uszkadza on wyściółkę jelita cienkiego, upośledzając wchłanianie składników odżywczych. Niektóre osoby mogą również mieć wrażliwość na gluten, co powoduje problemy, takie jak wzdęcia, biegunka i ból brzucha. W przypadku tych osób należy całkowicie unikać chleba pszennego, aby zapobiec negatywnym skutkom ubocznym.

Jednak wszyscy, którzy z własnej woli wyeliminowali gluten ze swojej diety, powinni dowiedzieć się, że jest to bezsensowne. Takie zaniedbanie prowadzi do niedoborów witamin i minerałów np. przez brak spożywania klasycznego pieczywa.

Chleb bezglutenowy nie jest zdrowszy niż jego pszenny bądź razowy zamiennik. Jeśli więc nie chorujesz na celiakię, nie rezygnuj z klasycznego pieczywa.

Piekarnia w Rzeszowie – u nas kupisz pyszne i zdrowe pieczywo

Mitów dotyczących chleba jest całe mnóstwo. Jedne są mniej inne bardziej popularne. Mają one jednak to do siebie, że mijają się z prawdą. Warto więc sięgać po produkty, które lubimy, niezależnie czy jest to chleb pszenny, żytni czy razowy. Najważniejsze, by nam smakował i dostarczał potrzebne witaminy i minerały.